KOŚCIÓŁ CHRZEŚCIJAN BAPTYSTÓW
Zbór w Rabce-Zdroju
ul. Roztoki 9
Spotkanie grupy biblijnej w Rabce 1984 rok
Spotkanie kościoła w mieszkaniu w Rabce 2002 rok
Spotkanie kościoła w przedszkolu w Rabce 2008 rok
BAPTYŚCI W RABCE
Członkowie Kościoła Chrześcijan Baptystów zamieszkiwali Rabkę-Zdrój od lat 60-tych ubiegłego wieku. Społeczność baptystów w Rabce powstawała jako placówka I Zboru Chrześcijan Baptystów w Krakowie, a w 2011 roku została zarejestrowana jako samodzielna wspólnota. Jesteśmy niewielką wspólnotą i przez te wszystkie lata przeżywaliśmy różne etapy rozwoju – gorsze i lepsze.
Byliśmy na różny sposób zaangażowani w życie społeczności naszego miasta. Dla dzieci z uboższych rodzin przez wiele lat organizowaliśmy „Gwiazdkową Niespodziankę” – akcję świąteczną z prezentami na Boże Narodzenie. Byliśmy również zaangażowani w służbę wśród osób uzależnionych od alkoholu. Współtworzyliśmy szkołę języka angielskiego oraz organizowaliśmy wakacyjne kursy językowe dla młodzieży, gdzie uczyli native speakerzy. Organizowaliśmy też wiele różnych spotkań tematycznych czy warsztatów, np. wraz z innymi kilkukrotnie organizowaliśmy spotkania o tematyce związanej z historią Rabki i regionu dotyczącą różnych wydarzeń w czasie II wojny światowej.
Do 2017 roku liderem wspólnoty był misjonarz Doug Groth, który wraz z żoną Lilianną służył tu prawie dwadzieścia lat. W czerwcu 2017 roku powołany został na pierwszego pastora naszej wspólnoty Robert Boryczka, misjonarz Ruchu Chrześcijańskiego Mt28.
POCZĄTKI KOŚCIOŁÓW BAPTYSTYCZNYCH W POLSCE
Początki baptyzmu na terenie byłego Królestwa Kongresowego łączą się z osobą wiejskiego nauczyciela Gotfryda Fryderyka Alfa (1831–1898), mieszkającego we wsi Adamów koło Pułtuska. Pod wpływem lektury Biblii przeżył on duchowy przełom i dzięki wsparciu misjonarzy baptystycznych z Prus Wschodnich został wraz z grupą innych wierzących ochrzczony dnia 28 listopada 1858 roku. Ten dzień przyjmuje się jako początek baptyzmu na rdzennych ziemiach polskich oraz datę powstania wspólnoty baptystycznej w Adamowie (pierwszej w zaborze rosyjskim).
Baptyzm na współczesnych ziemiach polskich pojawił się jednak wcześniej wśród ludności niemieckiej. Pierwsza wspólnota baptystyczna powstała w 1844 w Elblągu. Kolejne powstały we Wrocławiu, Olsztynie i Szczecinie w 1846, oraz w Legnicy w 1849 roku. Były to wspólnoty niemieckojęzyczne a zasadniczy wpływ na ich powstanie miał Johann Gerhard Oncken, który rozpoczął ruch baptystyczny w Europie poza Wyspami Brytyjskimi. I tak na przykład w roku 1904 łódzka wspólnota liczyła 1935 członków.
Bo Słowo Boże jest żywe i skuteczne, ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny,
przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić zamiary i myśli serca. Hebrajczyków 4,12
KOŚCIÓŁ CHRZEŚCIJAN BAPTYSTÓW
Wspólnota w Rabce-Zdroju